Fotowoltaika + pompa ciepła -poznaj zalety tego duetu. Warszawa, Lublin

Pompa ciepła i fotowoltaika? Czy to w ogóle się opłaca? Dowiedz się więcej

Pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną - Warszawa, Lublin i okolice

Przedstawiamy parę idealną: fotowoltaikę wraz z pompą ciepła! To system uzupełniający się i współgrający w każdym calu. Pozwala uniezależnić się od zewnętrznych źródeł energii, a także zaoszczędzić na kosztach prądu czy ogrzewania budynku.

Montaż pompy ciepła w Warszawie, Lublinie i okolicy, w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, to spore przedsięwzięcie. Warto już na etapie planowania budowy uwzględnić takie rozwiązanie w kosztorysie i projekcie, choć oczywiście panele PV i pompy ciepła cieszą się również popularnością przy pracach modernizacyjnych w już istniejących budynkach.

Zastanawiasz się nad źródłami energii cieplnej i elektrycznej? Rozważasz, czy pompa może stanowić jedyne źródło ciepła i ciepłej wody albo czy instalacja fotowoltaiczna zaspokoi Twoje zapotrzebowanie na energię w pełni? Wciąż się wahasz, czy wykonać krok w kierunku ekologii i nowoczesności, poprzez wybór bezpiecznych, ekonomicznych i wydajnych technologii pozyskiwania energii? Czas na dokładne przyjrzenie się wszelkim kwestiom, które budzą Twoje wątpliwości.

Montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z pompą ciepła - co musisz wiedzieć?

Planujesz montaż pompy ciepła i fotowoltaiki w województwie mazowieckiem, lubelskim lub sąsiednich? Pamiętaj, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest uwzględnienie pompy ciepła już na etapie opracowywania instalacji PV, która będzie pełnić rolę głównego źródła energii w budynku. Można wówczas liczyć na brak kosztów dodatkowych na rachunki za prąd, ponieważ praca pompy ciepła zostanie uwzględniona w kosztorysie, a moc fotowoltaiki będzie dostosowana do faktycznego zapotrzebowania.

Jak połączyć oba te systemy, aby energia elektryczna pozyskana przez panele fotowoltaiczne w pełni zasiliła zapotrzebowanie na energię instalacji grzewczej oraz wszystkich urządzeń w domu?

Zacznijmy od tego, że pompa ciepła wykorzystuje energię skumulowaną w ziemi, powietrzu lub wodzie do ogrzewania, ale także do chłodzenia pomieszczeń, wentylacji lub do przygotowywania ciepłej wody. Aby jednak mogła działać, musi być zasilania energią elektryczną. W tym pomóc mogą panele fotowoltaiczne, które wytwarzają darmową, ekologiczną energię odnawialną, pozyskiwaną ze słońca.

panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu domu
monter montuje pompe ciepla

Jak działa pompa ciepła?

Czasami sposób działania pomp ciepła porównuje się do sposobu działania lodówki, z tą jednak różnicą, że pompa ciepła ogrzewa swoją zawartość, zamiast ją chłodzić. W zależności od typu zastosowanego urządzenia, pompa ciepła „wypompowuje” ciepło z gruntu, wody lub powietrza na zewnątrz budynku. W ten sposób dochodzi do ogrzania czynnika grzewczego w postaci wody, który przedostaje się do systemu ogrzewania podłogowego bądź ściennego.

Pompa ciepła nadaje się doskonale do systemu grzewczego, w którym rolę emitera ciepła pełni ogrzewanie podłogowe lub ścienne. W instalacji można wykorzystać również specjalnie przystosowane grzejniki, jednak jesteśmy pewni, że kiedy poznasz możliwości aranżacyjne, jakie stwarzają pomieszczenia pozbawione przyściennych kaloryferów, wybierzesz wariant ogrzewania podłogowego lub ściennego!

 

jednostka pompy ciepla zamontowana na dworze

Jak zbudowana jest pompa ciepła?

Na system ogrzewania pompą ciepła składają się trzy części:

  • system źródła ciepła, który pobiera energię,

  • pompa ciepła, której zadaniem jest odzyskanie z otoczenia użytecznego ciepła,

  • system dystrybucji i przechowywania ciepła, który rozprowadza bądź też okresowo przechowuje ciepło.

Pompy ciepła nie zużywają wiele energii elektrycznej, ponieważ blisko 75% energii jest pobieranej z otoczenia. Przekłada się to na oszczędności i ma korzystny wpływ na środowisko naturalne.

Rodzaje pomp ciepła

 Pompy ciepła to rozwiązanie, które wykorzystuje energię odnawialną. Dzieli się je ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło. Wyróżnia się więc:
 
  • pompy ciepła powietrzne,

  • pompy ciepła wodne,

  • pompy ciepła gruntowe.

Popularnym i często stosowanym rozwiązaniem jest pompa ciepła powietrze woda typu split. Korzysta z darmowej energii odnawialnej, czerpiąc powietrze zewnętrzne. Składa się z dwóch jednostek, a uzupełnieniem systemu jest podgrzewacz wody użytkowej. Rozdzielenie urządzeń przekłada się na komfort użytkowania – w budynku zainstalowana zostaje jednostka wewnętrzna, składająca się z elementów, które nie generują hałasu. Pozostałe elementy umiejscawia się na zewnątrz.

jednostka pompy ciepla zamontowana na dworze
panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu domu

Montaż pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych Lublin, Warszawa i okolice - koszty 

Zakup i instalacja jakiegokolwiek systemu ogrzewania zawsze wiąże się z wydatkiem. Nie inaczej jest w przypadku montażu pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych w Lublinie, Warszawie czy innych miastach, miasteczkach, wsiach. Co jednak może Cię zaciekawić, to kwestia dotacji – na tego typu przedsięwzięcie można ubiegać się o dofinansowanie, np. z programu Czyste Powietrze. Jeśli chcesz wiedzieć więcej – sprawdź zasady programu.

Zachęcamy, by dokonać kalkulacji już na etapie planowania inwestycji i wybrać system, który będzie najbardziej opłacalny. Inwestycja ta zwróci się poprzez niskie rachunki za prąd i ogrzewanie. Eksperci powiedzą Ci, ile kosztuje pompa ciepła odpowiednia do Twoich potrzeb, jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej o właściwej mocy i ile wniosą koszty montażu systemu w Twoim regionie.

Poznaj korzyści płynące z montażu instalacji wyposażonej w pompę ciepła

Wnętrza pozbawione grzejników i przyjemne w użytkowaniu ogrzewanie ścienne lub podłogowe, znacząco podnoszą standard budynków. Odpowiednio zaprojektowany system sprawia, że zarówno w budynkach modernizowanych, jak i tych nowo powstałych, można liczyć na bardzo dobre rezultaty.

Niekwestionowanym atutem jest to, że pompa ciepła pozwala na chłodzenie latem (alternatywa dla klimatyzacji). Warto też rozważyć połączenie jej z rekuperacją – pompa zadba o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, z kolei o usuwanie zanieczyszczeń z powietrza zadba wydajny system rekuperacyjny.

Można powiedzieć, że pompa ciepła pozwala zapanować nad żywiołem powietrza. Za wykorzystanie energii żywiołu słońca, odpowiada z kolei system fotowoltaiczny. Panele PV są zbudowane tak, by absorbowały energię elektryczną ze słońca i przetwarzały ją w prąd stały. Ten następnie z pomocą inwertera jest zmieniany w prąd przemienny, zgodny z parametrami sieci. W ten sposób może on zasilać wszelkie urządzenia elektryczne – w tym również pompy ciepła.

Kolejną zaletą jest rezygnacja z kotłowni, która oczywiście przekłada się bezpośrednio na oszczędność miejsca w budynku. Pomieszczenie to można przeznaczyć na przykład na pralnię, spiżarnię czy większy salon. Nie musisz zarazem obawiać się produkcji spalin i ich niekorzystnego wpływu na zdrowie.

Tym, co jeszcze przemawia na korzyść jednoczesnego montażu fotowoltaiki i pompy ciepła, jest krótszy czas zwrotu inwestycji. Wprawdzie instalując pompę wraz z panelami należy liczyć się z większymi nakładami inwestycyjnymi na samym początku, jednak później koszty te zwracają się.

Zachęcamy, by dokonać kalkulacji już na etapie planowania inwestycji i wybrać system, który będzie najbardziej opłacalny. Inwestycja ta zwróci się poprzez niskie rachunki za prąd i ogrzewanie. Eksperci powiedzą Ci, ile kosztuje pompa ciepła odpowiednia do Twoich potrzeb, jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej o właściwej mocy i ile wniosą koszty montażu systemu w Twoim regionie.

panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu domu

Fotowoltaika i pompa ciepła – pełna współpraca dwóch innowacyjnych systemów

Połączenie pracy pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych, przekłada się na stały dostęp do energii cieplnej. Decydując się na zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania domu czy ciepłej wody użytkowej, nie musisz martwić się o przerwy w dostawie prądu, gazu czy jakiekolwiek awarie sieci ciepłowniczej. Fotowoltaika zwiększa więc efektywność pompy ciepła i przekłada się na satysfakcję użytkowników.

Fotowoltaika z pompą ciepła Warszawa, Lublin – efektywna instalacja, która się opłaca

Pompa ciepła i fotowoltaika tworzą zgrany duet. Aby cały system był wydajny i ekonomiczny, prąd pozyskiwany z instalacji fotowoltaicznej musi zasilać działanie pompy ciepła, która to z kolei wytwarza energię cieplną, ogrzewającą dom i wodę w kranie. Kluczem do sukcesu jest zaprojektowanie spójnego systemu z wykorzystaniem dobrej jakości komponentów. Należy pamiętać, że instalacja PV musi być zoptymalizowana pod kątem mocy do potrzeb podmiotu – wpłynie to na ograniczenie wydatków na rachunki za prąd.

Potrzebujesz pomocy lub masz pytania dotyczące fotowoltaika? A może interesuje Cię zasada działania pompy ciepła w praktyce i szacunkowa kalkulacja kosztów? Skontaktuj się ze specjalistami! Projektowanie instalacji oraz montaż pompy ciepła i fotowoltaiki w Warszawie, Lublinie czy okolicznych miastach, to nasza specjalność. Zapraszamy do kontaktu!

KOMINOX MARCIN CZERNIAK SZEROKIE 32, 20-050 LUBLIN

Marcin Czerniak
Marcin Czerniak
Ekspert ds. kominków i wentylacji, właściciel Grupy Kominox
Jego zdaniem sercem domu jest ciepły salon z kominkiem. Swoją karierę rozpoczął w branży wentylacyjnej, a zdobyte tam doświadczenie zaowocowało założeniem firmy Kominox, specjalizującej się w kominkach. Jako ekspert ds. kominków i wentylacji, łączy wiedzę techniczną z pasją do tworzenia przytulnych wnętrz.

Skontaktuj się z nami

Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i w ciągu kilku minut określi jak wygląda Twoja sytuacja. Na tej podstawie dobierzemy najlepsze rozwiązanie pasujące do Twoich wymagań.

Zamów bezpłatną analizę inwestycji

Z naszą pomocą oszczędzisz na rachunkach i zadbasz o środowisko. Nie czekaj, skontaktuj się z nami już dziś!